Showing posts with label Grocery Shopping. Show all posts
Showing posts with label Grocery Shopping. Show all posts

Friday, April 15, 2011

"Extreme Couponing," and a simpler alternative

Lately there has been a lot of buzz about "Extreme Couponing" - mostly thanks to the TLC program of the same name. Essentially, this refers to individuals who collect coupons like it is their job, using them to get massive quantities of food for free or for almost nothing at all - like, say, $800 worth of food for $30. It has faced an awful lot of criticism (because after all, who really NEEDS $800 of food? Doesn't keeping it all seem a little bit selfish?) Personally, I do not practice "extreme couponing" or even mildly extreme couponing, and I am of the opinion that a decent amount of "Extreme Couponers" actually donate or gift a lot of their free food to charity, shelters and the like (or at least I hope so). However, much can be said for casual couponing, which I do practice!

What is casual couponing (aside from a phrase that I just made up)? I'll explain it via comparison. Extreme Couponers collect coupons obsessively, running around town picking up Sunday papers and, in one extremely extreme case, fishing them out of dumpsters; casual couponers, on the other hand, only collect coupons that they happen to stumble across during a normal day. In the case of college students, many casual couponers find coupons in the daily school paper, plastered over bulletin boards or stacked upon "FREE TAKE ONE" tables in dorms. Extreme couponers stock up coupons for one item until they can get that item for free, without regard to what the item is exactly; casual couponers only use coupons for things that they were already intending to purchase, and ignore coupons for things that are not already on their grocery list. Extreme couponers save hundreds of dollars on massive purchases of grocery items; casual couponers save maybe $10 or so per grocery trip on a perfectly normal, average amount of groceries.

Both forms of couponng have their merits, and both can save you money. To read up on couponing in all forms, I recommend this awesome site: Grocery Coupon Guide/. But since I am a casual couponer, and I find that extreme couponing takes endless amounts of extra time, organization and effort (something which we college students are short on, let's face it) I highly recommend taking the casual route. So how do you coupon casually? It's easy! Here are some steps to get you started:

1. If you see a coupon for an item you need, clip it out and put it into a folder or container of some sort. Do this every time you see a relevant coupon.
2. When you need to go grocery shopping, take your little collection of coupons with you to the grocery store.
3. Make sure what you are purchasing matches up with the coupons (the right brands, the right amounts etc) if you want to use those coupons.
4. At the cash register, present your coupons to the cashier.
5. Watch your savings rack up! Score!

It hardly takes any extra effort, and because you're only collecting coupons for items you already purchase, you don't even have to think much about it. (Extreme couponing, on the other hand, involves math. Ew.) If you want to take it a step up, try collecting coupons online - there are tons! You can certaintly find coupons for items that you regularly purchase. Where can you find those coupons?

○ Try looking at your local grocery stores' website. Some, like Kroger, have coupons that you can load onto your shoppper's club card to be automatically used during your next purchase!

○ Some couponing websites have coupon databases, such as Coupons.com or SavingsLifestyle.com

○ Paid-To sites, such as MyPoints, SwagBucks, SendEarnings, and InboxDollars often have grocery coupons that you can print out - and as a bonus, you'll earn points/money on the site while you're saving money! (10 points per coupon at MyPoints and SwagBucks; $.10 at SendEarnings and InboxDollars). Please comment on the post with your email for an invite to MyPoints!

○ You can always write to your favorite food manufacturers to receive grocery coupons - that way you'll definitely have coupons for products you enjoy!

Have you had any success with couponing? Leave me a comment!

Monday, February 7, 2011

Smart Shopping: 10 Tips and Tricks that will help you save time and money. (Part 2)

A lot of us hate shopping. A lot of us love shopping, perhaps a little too much, and can spend all day long running around stores trying things on or reading nutritional labels (please, someone tell me I'm not the only one who loves shopping that much!) Whichever side we happen to fall on, as a Broke Student, we want to save money, and we want to save time. I mean, who has time to spend 3 hours in the grocery store price comparing? It's tempting to buy the more expensive option just to save time. But there are ways to save both time AND money! In this 2-part series, I will help you shave off valuable time and save precious money on your shopping trips. Part 1, last week, covered clothes shopping . Today, Part 2 will cover trips to the grocery store.

Part 2: Grocery Shopping

Grocery shopping is something that EVERYONE has to do, and thus we all have to spend money on. But there are ways to get more for your money. Read on to find out how to get more food for less money, and also how to use your groceries more efficiently to get the most out of your shopping trips.

1. Never grocery shop when you're hungry. You'll end up buying things that look delicious right then, rather than things that are cost efficient and a better value - and as a result, you'll end up spending more money. As a rule of thumb - never shop for food when you are hungry!

2. More packaging = more expensive. Packaging refers to everything from plastic wrapping, cardboard, images and text, to microwaveable containers. Packaging costs money - and you, the consumer, are the one who pays for it. Thus, the more packaging an item has, the more it will cost. This is a good way to decide between two items - the one that has less packaging will be cheaper 99.9% of the time. This is why things like pre-bagged, pre-cut apple slices are twice the cost of regular apples; or things in bulk or in bins with scoops are cheaper than things that are on the shelves in bags and boxes.

3. Look at price per oz rather than total price. Looking at price per oz tells you how much you are actually getting for the price you are paying. For example, say you are deciding between two bottles of ketchup. They are the same price, but the first bottle contains 8 oz, and the second bottle contains 10 oz. If you choose the 10 oz bottle, you will get more ketchup for the same price - you got a lower price per ounce. You can figure out price per ounce by taking the dollar amount of the product and divide it by the number of ounces in the package. In our example, we will pretend that the ketchup bottle was $2. The 10 oz bottle is $.20/oz - the 8 oz bottle is $.25/oz. Luckily, most grocery stores calculate these prices for you and print it right on the price label (see picture to the left). Closely examine the price per oz of items you are considering buying to get the most food for the money you spend! Remember, every little bit you save will add up.

4. Buy what you will actually eat. Being broke doesn't allow for a whole lot of exploration - and uneaten food is wasted money. If you don't think you'll eat it or aren't sure, don't buy it. To make this easier, make a list of foods you eat frequently and purchase those often. If you find yourself eating, say, baked Lays from the vending machine every day, purchase them from a grocery store instead - it will be much cheaper! Similarly, if you aren't a big fruit/veggie eater, then don't buy fresh fruits/veggies - they will just go bad in your fridge and waste your money! Stick to what you know works. You don't want to have a bunch of stuff in your pantry and still think "I have nothing to eat" every
time you get hungry. All that uneaten food in your pantry is wasted money.

5. Buy in bulk - but only things you eat a LOT of. Walking into Costco can be like walking into Willy Wonka's Chocolate Factory - HUGE QUANTITIES of the COOLEST STUFF (and free samples! Yay!) If you are lucky enough to have a membership to a bulk warehouse like Costco or Sam's Club (and at $50/year for a family membership, they can be a very smart investment) it can be easy to find something that you like for an incredible price, and purchase it in bulk - only to realize a month later that you can't possibly drink 5 gallons of milk before they all go bad. Remember how uneaten food = wasted money? This is even more true when you buy in bulk. The rule of thumb for buying in bulk is to only buy what you eat a LOT of. For example, if you eat 3 apples a day and are constantly having to buy more from the grocery store, it will be a VERY cost effective idea to buy them in bulk. You can get amazing bulk prices on everything from nuts (ALWAYS buy nuts in bulk, the price is at least 50% cheaper!) to batteries, and everything in between. Do save money by buying in bulk - but only things that you will definitely be able to use up. PRO TIP: You can often find bulk foods sold at international grocery stores, so look for local foreign markets! They can be really fun to explore, and you can get some AWESOME deals there.

6. Buy frozen or canned rather than fresh. This seems counter-intuitive, but fruits and veggies can be very expensive (especially out of season - in-season fruits and veggies can be very cheap. Read more on that here) and they go bad quickly if they are not eaten. Frozen fruits and veggies are simply produce that has been picked at its peak and then frozen (or steamed and then frozen) very shortly after being picked. It is just as nutritious as fresh produce - and usually cheaper! Canned produce is good because it doesn't go bad, ever. A can of tomatoes will sit in your pantry for months, waiting to be used - while a fresh tomato will go bad within a couple of weeks. As a rule, buy out of season produce frozen or canned, rather than fresh.

7. Cook a variety of meals using a few core food products. Yes, it's true - cooking your food will ALWAYS be cheaper than buying it from a restaurant or store, or microwaving a frozen dinner. But don't worry! You don't have to become a gourmet chef to save money by cooking - you just have to learn to cook a few core things. What do I mean by core things? I mean a few ingredients that you really like that can be used to create a variety of recipes. A good example of this is something like pasta, or rice, or chicken. If you can cook pasta, you can cook TONS of different dishes - if you can cook chicken, you can add even more dishes on top of that! Learning to base your meals around a few core products can really help you save money, since you can buy in bulk and use the same items up frequently. This is something that I do. In my kitchen you will ALWAYS find the following:
-Whole grain pasta, quinoa, couscous and brown rice. They are all boiled in water to cook and serve as the basis for most any dish I want to make.
-Onions and potatoes. They keep for a very long time and are very cheap. I throw onions into almost anything to add flavor, and potatoes absorb flavor and add bulk to make the food I'm cooking more filling.
-Olive oil. I cook everything in olive oil. It's super healthy and one bottle lasts me a long time.
-Tomato sauce. If you've ever eaten Israeli or Turkish food, you know that it's good for more than just pasta! I cook a lot of things using tomato sauce - everything from pasta (duh) to pizza to Shakshuka.
-Frozen veggies and canned beans. I toss these into almost everything, or heat them up and eat them with some spices or sauce. They add lots of nutrients and help keep me full no matter what I am eating.
-Spices - lots and lots and lots of spices! I bring my spices with me everywhere I go. I love pre-mixed spices like Cajun spice and poultry spice because they make it super easy to flavor a dish. I also use soy sauce a lot to add flavor to things.

Almost every meal I make is some variety on the following formula: whole grains + veggies + protein + spices. The protein can be anywhere from chicken to beans. I then prepare a lot of food in advance, so I don't have to cook every single day! I have lots of inexpensive, yummy recipes up my sleeve - check back because I will be posting them on the blog!


8. If you eat out every day and don't cook, it IS cheaper to buy frozen meals. I know, I just said that packaging is expensive and cooking food yourself is cheap. But, let's face it - we're not just broke college students, we're BUSY college students, and many of us don't have the time or patience to cook or learn how to cook. In a situation where you eat out almost every single day and don't have time to pack yourself a lunch beforehand, it IS cheaper to buy frozen meals. Frozen meals are quick to grab from the freezer and take with you. As long as you can find a microwave, they are extremely convenient. They won't spill, and usually won't fully thaw out for hours, so they should be fine without refrigeration. However, when I say it's cheaper to buy frozen meals - what I mean is, it's cheaper if you're buying a cheaper frozen meal than what you would be spending eating out. For example, if you buy a $7 burrito for lunch every day, imagine how much you would save if you bought a $2 frozen burrito (or two - or three!) and ate those every day instead. Or how much you would save if you ate a $3 Lean Cuisine for lunch each day instead of buying a $5 salad from McDonald's. Remember, every little bit adds up - and the extra cash in your pocket will thank you. (And as a bonus, you'll probably lose weight! Many frozen options are healthier than their fast food counterparts). The exception to this rule is when you normally eat $2 of Taco Bell, and you go to buy a $5 organic/healthy/ethnic frozen meal (I'm looking at you, Kashi and Amy's!) In this case, you'll be healthier by eating frozen meals, but you won't be saving money. Rule of thumb - if you eat out frequently (and have no time to cook or pack a lunch in advance) buying frozen meals that are cheaper than your usual lunch will save you money!

9. Use coupons as much as possible. You've probably heard of those super couponers who go to the grocery store and get $300 worth of groceries for like $3. Well, I checked out that option, and frankly - it takes a whole lot of time, and a whole lot of math skills - two things I simply do not have much of. If you want to spend hours each day pouring through the newspaper or the internet to calculate coupons that may or may not be useful for things you actually want, go right ahead, I salute you! But for the rest of us, coupons should only be used when applicable. If product is something you actually will use, and the price of the product minus the coupon discount is cheaper than what you would normally spend, then USE A COUPON. Do NOT use a coupon if, say, it is for something you'll never eat, and you have to buy 3 of them to save $1, or something similar. Many stores - like Kroger's, for example - have coupons online that you can "clip," or add directly onto your membership card (like your Kroger Plus Card). These coupons will then automatically apply once you scan your card at checkout, provided you have met the requirements of the coupon. Some stores also print out coupons based on your past purchases, which can be very helpful. You can find loads of coupons online (try a Google search) that you can print out, or look at newspaper inserts. And of course, you can always write companies to get coupons as well.

10. Store brand is just as good as name brand. And in many cases, it's exactly the same thing in different packaging. Store brand will always be cheaper than name brand products, so unless you are a name brand snob for a particular item (when I was little, I was convinced that no store brand cereal would ever be as good as Cinnamon Toast Crunch, for example) buy the store brand with confidence. But remember- always look at the price per ounce no matter what you are buying.

And there you have it. 10 tips and tricks that will help you to save money on groceries and get more use out of what you purchase! Now go forth and shop!

Monday, November 15, 2010

Get Free Groceries by Writing Companies

Everyone knows that shopping with coupons saves money. But imagine how much money you could save if everything in your cart was free with a manufacturer's coupon? You'd save a lot! And you might get to try out some new products that you previously couldn't afford or weren't interested in. But how in earth would you go about getting free product manufacturer's coupons?

The answer is this: writing companies and giving them feedback. Companies are eager to keep loyal customers or expand the products within a line that customers already purchase. That's why they are happy to send out free coupons, and sometimes even samples, just for writing them and complimenting them. (You can write and complain too, just be honest about your complaint!)

I'll tell you my first experience writing to companies. I came across a list online of companies that had responded favorably to compliments, and decided to try it myself. I had a friend's birthday coming up that I wanted to make really special but, being a poor college student, couldn't afford to buy much. So I wrote companies telling them what I liked about their product, sharing memories and stories that involved their product, or just telling them to keep up the good work. The month of What if these were all free?
my friend's birthday I got coupons for free items almost daily! I went and purchased them, and then gave them to my friend. He essentially got a birthday present each day for his entire birthday, at no cost to me! Sure, the presents were things like frozen meals and bottles of sauce, but hey, if you're anything like me, those things are welcome gifts in an apartment filled with pb&j and ramen. I also took him out for free meals at resteraunts - more on those birthday deals in a future post.
What do you have to lose? Give it a try yourself! Find a company you like, visit their website, and look for a little link that says "CONTACT US." It usually takes you to a form you can fill out, or you can even write the company by hand. Just be honest about the company you're writing to so that they can actually use your feedback. Here are some lists of companies to try:

- 5 A Day recap – Writing companies to receive coupons

- The $39 Expirament this one was done in 2006 so it's a little dated, but it's still a good account of what companies sent back products.

- How to Get Companies to Send Free Product Coupons this one has good tips for what to say, as well as a list of good companies to try.

- Coupon Forum Post this is a very long thread, but the first post has a long list of companies and what they sent.

Let me know what you receive! I'm writing a bunch for Christmas presents this year!!

Tuesday, November 9, 2010

Smart Shopping: In-Season Fruits and Veggies


Shopping for fresh fruits and vegetables can be very expensive and frustrating. As college students, the salad bar selections on campus are typically insanely overpriced "fresh" fruits and vegetables such as cherry tomatoes, lettuce, and canned peaches. Let's face it: that gets old really, really quickly. But if you want to stay healthy (which you do, because doctor visits and medicine are all expensive!) the trick is to purchase your fresh produce while it's in-season. In-season means it doesn't have to travel from some remote sunny place or a temperature-controlled greenhouse to your local grocery store: it just grows outside nearby with no problems. The reduced transportation and other fees associated with growing produce off-season makes it WAY cheaper to buy produce when it actually grows naturally! Here is a list for November's in-season produce:

Apples
Broccoli
Cranberries
Mushrooms
Oranges
Pears
Persimmon
Pomegranate
Pumpkins
Spinach
Sweet potatoes
Tangerines
Winter squash

Go to http://tastespotting.com to search for delicious recipes using your affordable fresh produce, or simply google search for "[Fruit/Veggie] Recipes." Post your favorites here!
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...